Bağırsak Dostu Psillium (KARNIYARIK OTU) Lifi

Psillium plarıtago ovata, yani karnıyarık otu bitki tohumlarının kabuklarından üretilen bir ürün. Tohumun kabuğu fazla lif içerir. Bu lif suda çözünen yapıdadır ve bağırsaklarda dışkıya hacim kazandırır.

Psillium posası öğünler arasındaki açlık ataklarının önlenmesinde ve tokluk hissi sağlanmasında faydalı olur. Günde 6 grama kadar alınabilir. Yemeklerden bir saat önce alınıp çok su (en az 2 bardak) içilmelidir.

Kabızlığı olanlarda çok faydalı olur. Bağırsak hastalıklarının önlenmesinde de faydalı bulunmuştur. Kuru erik, üryani eriği, psillium, elma, kabak çekirdeği, avokado, yulaf ezmesi ve mısır kepeği kabızlığı olanlarda faydalı olur. Yapılan bir çalışmada, iltihabi bağırsak hastalığı olan çocuklarda psillium karın ağrılarını azaltmıştır.

Bugüne kadar yapılan 28 klinik çalışmada psilliumun kan kolesterol seviyelerini düşürdüğü saptanmıştır.

Psillium ayrıca kan şekerinin düşmesine faydalı olabilir. Yüksek doz statin ilaçlarını (kolesterol düşürücü ilaçlar) alamayanlarda birlikte psillium verilmesi kolesterol düşürmede faydalı olur.

Antioksidan etkisi vardır.

Lifli gıdalarla beslenmek reflü hastalığına da faydalı olur.

Psilium lifleri şeker hastalarında kan şekerinin düşmesine faydalıdır. Kan şekeri hızla düşen kişilerde, yani reaktif hipoglisemide ve kilo vermede yardımcı olur.

Prebiyotik etkisi vardır; bağırsakta faydalı mikropları artırır ve düzenler. Yan etki olarak gaz yapabilir.

Detoks kürlerinde mutlaka kullanılır.

İlaç emilimini azaltabileceğinden ilaç alımı ile psillium alımı arasında iki saat olmalıdır.

Uç farklı formda satılır: Kapsül, toz ve granül. Kapsül formu çok düşük doz içerir. Toz formu iyi karışmaz. Granül formu çok iyi içilir ve topaklanma yapmaz. Tatsızdır. Az bir miktar meyve suyuyla karıştırılabilir.

Takip edilen ,,,,,,,