Aytaşı Özellikleri

Yavruağzı, beyaz ve mavimsinin karışımı renkte (ay renginde) bir kuvars türüdür. Opale benzer ama rengi daha açıktır ve yansıyan mavilik belli belirsizdir. Işık kaynağında hareket ettirildiğinde mavi ışıltılar oluşur.Ayla ilişkisi olduğuna; aydan yansıyan ışığın, ay taşının ışığı olduğuna inanılmıştır.Yavruağzı, Kahverengi, Yeşil, Sarı, Pembe, Gri renklileri de bulunmaktadır.

Diğer adları: Moonstone, Mondstein, Toprak Ana Taşı
Bünyesindeki başlıca mineraller: POTASYUM, SODYUM, KALSİYUM, ALÜMİNYUM, SİLİSYUM, OKSİJEN (K (veya Na, Ca) Al Si3 O g
Kimyasal grubu: SİLİKAT
Bağlı olduğu grup: FELDSPAR
Kristal sistemi: MONOKLİNİK
Sertlik derecesi: 6 – 6,5
Özgül ağırlığı: 2,56 – 2,80
Çizgi rengi: BEYAZ
Parlaklığı: CAMSI, İNCİMSİ
Işığı geçirgenlik: SAYDAM, YARISAYDAM
Kırılma şekli: KONKOİDAL
Sembolü olduğu husus: AŞK, UMUT, RÜYA, DÜŞ
Özdeşleştiği ay: HAZİRAN, ŞUBAT, EYLÜL
Özdeşleştiği çakra: TEPE (TAÇ), ALIN (ÜÇÜNCÜ GÖZ), DALAK
Özdeşleştiği unsur: SU
Çıkarıldığı başlıca ülkeler: Brezilya, Madagaskar, USA, SriLanka, Burma, Almanya,
Hindistan, Tanzanya, Meksika
İlişkili burçlar: Tüm burç insanları kullanabilir. Ancak YENGEÇ, İKİZLER, TERAZİ,
AKREP, BALIK burcu insanlarında daha yararlıdır.

YARARLARI

Dişil bir taştır. Bu nedenle kadınlar için genel şifa taşıdır. Kadın problemlerini iyileştirir.Üreme organlarım (yumurtalık, rahim, testis) sağlıklı tutar. Östrojen hormonunu dengelemekte ve kısırlığı önlemekte yararlıdır. Üreme sistemini güçlendirir.Gebe kalmaya yardım eder. Bunun için rahim bölgesine yakın veya elbisenin ön cebinde kullanılmalıdır. Ancak, erkek organlarının sağlığı ve iyileştirilmesi, erkek hormonlarının (androjen) dengelenmesi için de kullanılmaktadır.

Doğum sürecini kolaylaştırır. Doğum sancılarını hafifletir. Emzirme döneminde sütü bollaştırır ve verimlileştirir. Annelik duygularını güçlendirir, bebeğe karşı fedakârlık hislerini besler.Regl döngüsünü dengeler, düzenli olmasını sağlar. PMS (Adet Öncesi Sendromu) için iyileştiricidir.Menopoz için yararlıdır.

İletişimi kuvvetlendirir.Lenfatik sistemi açar. Lenf sistemi hastalıklarına şifadır.Başkaları tarafından sevilmemizi sağlar. Evliler arasında sevgi bağı oluşturur.Koşulsuz sevgiyi besler. Erkeklerin duygularını karşı cinse açmasına yardım eder.Korkulu rüya görmekten korur. Rüyaların daha net hatırlanmasını sağlar.Uyumaya yardım eder, uykuda gezmeyi (uyurgezerliği) önler.Doku, cilt ve saç bozulmalarını ve gözlerdeki hasarı azaltır.Soğuk algınlığına bağlı kramplara, bacak ağrılarına ve sırt ağrılarına iyi gelir.Sindirim sistemini ve mideyi sağlıklı tutar, besinlerin emilimini sağlar, hazmı koIaylaştırır. Sindirim sistemindeki sıvıları dengede tutar. Kabızlığı önler.

Beyin fonksiyonlarım geliştirerek iş hayatında başarılı olmaya yardım eder.Böbrek hastalıklarının tedavisinde yararlıdır.Aşırı tepkili ve endişeli olunan durumlarda denge sağlar. Kaygıları ortadan kaldırır. Anksiyete ve stresi hafifletir.Tiroid bezini etkin hale getirerek metabolizmayı hızlandırır.Beynin sağ tarafını uyarır.Bağışıklık sistemini güçlendirir, vücuttaki olumsuzlukları kontrol altına alır.Dalak ve karaciğer sağlığı için yararlıdır. Karaciğer iltihabı tedavisine yardım eder.Pankreası sağlıklı tutar, fonksiyonel olmasını sağlar.

Bedenden toksinlerin atılmasına yardım eder.Hipofiz bezinin fonksiyonel olmasına yardım eder. Epifız bezini uyarır, hareketlendirir. Tüm hormonların dengelenmesine yardım eder.Vücuttaki gereksiz sıvı birikmesini önler, fazla sıvıyı (ödem) temizler. Ellerdeki şişliğin tedavisine yardım eder.Hücreleri yenileyerek yaşlanmayı geciktirir. Yaşlılıktaki doku bozulmalarını azaltır.Yıldızı düşük olanların taşıdır. Nazara karşı etkilidir. Dışarıdan bize yönelen olumsuz enerjiye karşı kalkan görevi yapar.Tokluk hissi oluşturur, fazla yemek yemeyi (oburluğu) önler. Bu suretle zayıflamaya yardım eder.Ayın evre döngülerinin ruhsal, duygusal ve davranış bakımından olumsuz etkilerine karşı denge sağlar.Aşırı terlemeye karşı yararlıdır.Günlük ritmi (beden saatini – yeme, uyku, yatma, kalkma) yeniden kurar.

Takip edilen ,,,,,,,,