Astaksantin (ASTXANTHİN) (ASX) Nedir?

Asta kelimesi Yunanca yıldıza benzer anlamına gelir ve karatoneoidlerin yıldızıdır. ASX, kırmızı turuncu renkte bir xantofıl keto karotenoid olup doğal olarak okyanustaki fitoplanktonlar, yosun, bitki ve birkaç mantar, maya ve bakteri gibi mikroorganizmalar tarafından sentez edilir. Hayvanlar bunu sentez edemez. Diğer karotenoidler kadar bilinmese de son yıllarda anti enflamatuar, anti kanser, anti diyabetik, sinir, kalp, göz ve cilt koruyucu özellikleri nedeniyle popüler olmuştur. Karoteneoidler içinde yağda eriyen en kuvvetli antioksidan ve anti enflamatuar etkiye sahiptir. Bitki, hayvan ve insanları oksijen ve oksijen radikallerinin hasarından korur. Beta-karotene göre 10 kat daha fazla kuvvetli antioksidandır. Tek oksijeni yok etme etkisi koenzim Q10’dan 1000 kat daha fazladır. E vitaminine göre lipid peroksidasyonunu 100-500 kat daha fazla önler. A vitaminine dönüşmez. Astaksantin diyet olarak yosunlardan, somon, karides, kerevit, yengeç, balık yumurtası ve ıstakozdan alınabilir. Somon balığının ve alabalığın karakteristik pembe-kırmızı rengi astaksantin varlığını gösterir. Sockeye somonunun bir kilosunda 40 mg astaksantin vardır. Balığın kas dokusunda bulunur. Orijinal-hakiki astaksantin haematococcus yeşil yosunlarından elde edilir. Yeşil mikroyosun olan H. Pluvialisten elde edilişi çok daha maliyetlidir. Piyasadaki sentetik olanlar doğala eş diye satılsa da içinde astaksantin izomerleri vardır ve doğal karotenoide benzemez. Piyasadaki astaksantinin %90’ı sentetiktir. Doğal astaksantinin (3S, 3’S) %90’dan fazlası ester halde iken sentetikler serbest veya esterifiye değildir. Doğal astaksantin yağ asitleriyle bir ucu veya her iki ucu ile etkileşimde bulunur ve yüksek yararlanım vardır. Somon, ıstakoz, yengeç, kerevit bunu üreten yosunları yiyerek alırlar ve bu madde onların bağışıklık ve üreme sistemleri için fayda sağlar. Astaksantin kan beyin bariyerini geçtiği için Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklar için araştırılmaktadır.

Piyasada satılan astaksantin ürünlerinin çoğu sentetik olarak imal edilmektedir ve doğal üretiminin standartları hâlâ ortaya konulmamıştır. Sentetik astaksantin ise yosundan elde edilene göre anti enflamatuar ve antioksidan özellikleri açısından zayıftır.

Günde 12-20 mg’ı geçmeyecek şekilde kullanılır. Incebağırsaktan emilir, plazma ve eritrositlere geçer ve sonra vücutta beyin ve cilt dokusu dahil dağılır.

Yüksek antioksidan etkisi nedeniyle birçok metabolizmada egzersiz, yorgunluk, uyku ve cilt hastalıkları için faydalı olur. İnsülin direncini azaltıcı, karaciğer yağlanmasını önleyici etkileri rapor edilmiştir. Göz, cilt hastalıkları, eklem ve kasların güçsüzlüğü, beyin hastalıkları, kanser, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gibi çeşitli hastalıklara faydalı olduğu iddia edilmektedir. Cilde dışardan sürülerek güneşten korur ve kırışıklıkları giderir.

Takip edilen ,,,,,,,