Aromaterapi Nasıl Uygulanmalı?

Aromaterapi, uçucu yağlarla yapılan masaj, koklama, kompres yapma ve banyo uygulamaları ile desteklenen uygulamalardır. Aynı zamanda fitoterapinin de bir koludur.

Dünyada yaklaşık 17.500 bitki aromatik yapıda olup bunların 400 kadarının aromatik hammateryali satılmaktadır. Bitkilerde bulunan esansiyel yağların farmakolojik etkileri vardır. Esansiyel yağlar içinde bulunan terpenler ve terpenoidler küçük, yağda çözünen organik moleküller olup cilt ve burun yoluyla emilip kana karışmakta ve sistemik etki göstermektedir. Birçok terpen kan beyin bariyerini geçip beyne ulaşmaktadır. Bazı kokular (örneğin nane yağı) beyinde opioid yolağında değişiklik yapar ve bu nedenle ağrı ve anksiyeteyi azaltır. Diğer bazı kokuların (okaliptüs veya thyme) antibakteriyel, antifungal, anti enflamatuar, antioksidan etkileri vardır.

Son yapılan metaanalizler aromaterapinin klinik semptomları azaltmada faydalı olabileceğini göstermiştir. Stres miktarının azalmasında, konsantrasyon ve uyku bozukluklarında bazı kokular faydalı olabilmektedir. Depresyon belirtilerinde masajla birlikte desteklenen aromaterapi kullanımı fiziksel gerginliklerin azaltılmasında oldukça etkilidir. Aromaterapi çeşitli medikal durumlarda da kullanılabilmektedir. Fakat en çok emosyonel, dikkat proseslerinde ve otonom sinir sistemi üzerinde etkili gözüktüğü belirtilmektedir. Tıbbi olarak aslında bu esansiyel yağları kullanmak aromaterapiden çok fitoterapinin konusuna girmektedir. Koklandığı taktirde ise aromaterapinin konusu olmaktadır.

Olfaktor sistem ya da koku sisteminde vücutta milyonlarca koku reseptörleri vardır ve bunlar cilt, beyin, kalp ve bağırsakta bulunur. Burunda hem olfaktör sistem hem trigeminal sistem vardır. Çoğu koku ikisini de uyarır. Bu kokular beyinde nöroendokrin sistem ve nörotransmitterler yoluyla etki eder ve çeşitli beyin merkezlerinde algı, bilinç ve davranış üzerine etkili olurlar.

Aromaterapide kullanılan esansiyel yağın kalitesi ve saflığı önemlidir. Sentetik veya yarı sentetik monoterpenle sulandırılırsa etkisi azalır. Ayrıca tek veya birkaç esansiyel yağın birlikte kullanılması da etkide farklılık yapmaktadır. Kullanılan ürünün içinde yeteri kadar etkili molekülün bulunması gerekir. Diffüzer kullanılarak aromoterapi uygulaması yapılabildiği gibi çok küçük nasal inhaler ile de yapılabilir. Esansiyel yağlar bazı hastalıklarda da kullanılabilir. Uçucu yağlar genellikle içilerek kullanılmaz. Aromaterapinin faydalı olması için bu konuda eğitim almış eczacı, hekim ya da uzmanlaşmış kişilerden yardım almak gerekir.

Takip edilen ,,,,,,,