Arı Sütü Nedir Faydaları Nelerdir ?

Son yıllarda fonksiyonel besin olarak ilgi çeken arı sütünün insanların sağlığını koruyabileceği ve hastalıklardan korunmak için ek besin olarak kullanılabileceği ileri sürülmektedir.

Arı sütü kovan içerisindeki genç işçi arıların yutak üstü salgı bezlerinden salgıladıkları değerli bir besindir. Arı sütü, arıların larvalarını beslemek için kullandıkları bir üründür. Kraliçe arı larvalık döneminden itibaren arı sütü ile beslenirken, işçi arılar arı sütü ile yalnızca 3 gün beslenirler. Arı sütü, arıların ömrünü direkt olarak etkileyerek işçi arıların yaklaşık 45 gün, kraliçe arıların ise 5 yıla kadar yaşamasına olanak verir. Üstelik kraliçe arının her gün ağırlığı kadar (yaklaşık 2000-3000) yumurta vermesini sağlar.

İşçi arılar, kovandaki kraliçe arı öldüğünde yeni bir kraliçe için birkaç küçük larva seçerler ve onları özel olarak bol miktarda arı sütü ile beslerler. Bu tür bir beslenme ile yeni kraliçe arının oluşması sağlanır.

Arı sütü özel fenol kokusuna, ekşimsi tada ve beyaz-sarımsı renge sahip viskoz bir sıvıdır. Tazeliğini kaybetmemesi için +4 °C derece gibi uygun sıcaklıkta saklanması halinde bozulmadığı, ancak dondurularak saklanması halinde yapısındaki protein yapılarının değişmeden kaldığı bildirilip toplanır toplanmaz dondurularak saklanması önerilmektedir. Taze arı sütünün 100 gramında yaklaşık 60-70 g su, 3-8 g yağ, 9-18 g protein, 3-13 g glukoz, 0,5-2,0 g sakkaroz ve birçok faydalı kimyasal bileşik vardır.

Arı sütü pek çok ülkede gıda amaçlı, kozmetik ve medikal gibi ticari ürünlerde kullanılmaktadır.

Arı sütü biyolojik aktivitesini yağ asitleri, proteinler, peptidler ve fenolikler gibi bileşiklere borçludur. Fonksiyonel besin olan arı sütünün tüketimi ile büyüme, gelişme, bağışıklık sistemi desteklenmektedir. Bunun yanı sıra yaşlanmanın geciktirebileceği, hafızanın güçlenebileceği, iltihap dağıtıcı etkisi olacağı, vücuttaki mikropları öldürebileceği, kolesterol düşürdüğü, kalp-damar sağlığını koruyup kanseri ve diyabet oluşumunu önleyici etkide olduğu bildirilmektedir. Kraliçe arıların üremesinde faydalı etkisi olan arı sütünün insanda da afrodizyak etkisi ve sperm, yumurta üretiminin uyarılması ile kısırlığın tedavisinde kullanılabileceği öne sürülmüştür.

Arı sütü ile yapılan bir çalışmada arı sütü içindeki insülin benzeri aktiviteye sahip bileşikler yoluyla glukoz seviyelerini ayarlanabileceği, plazma kolesterol değerlerini düşürebileceği saptandı. Böylelikle arı sütü tüketilerek tip-2 diyabetli kişilerin glukoz düzeylerini arzu edilen seviyeye düşürüp kalp hastalıklarından da koruyabileceğini öne sürüldü.

Takip edilen ,,,,,,,