Aragonit Taşı Özellikleri

Yerküre yüzeyine yakın kesimlerde jips bantları ile birlikte bulunur. Renksiz ve beyaz olanları düz (saf) görünümlüdür. Diğer renklerdeki (sarımsı, gri, yeşil, mavimsi yeşil, mavi, kırmızı, kahverengi, menekşe moru) Aragonitler, gölgeli görünümdedir.Kendisiyle benzeşen Kalsitten kristal formu ve özgül ağırlığının fazla olması nedeniyle ayrılabilir.Dayanıklı ve sert görünüm üne rağm en kolay kırılır yapıdadır, zorlamalara karşı dirençsizdir.

Diğer adları: Aragonite
Bünyesindeki başlıca mineraller: KALSİYUM, KARBON, OKSİJEN (CaC0 3) + (Eser
miktarda) Stronsiyum, Kurşun, Çinko
Kimyasal grubu: KARBONATLAR
Kristal sistemi: ORTOROMBİK
Sertlik derecesi: 3,5 – 4
Özgül ağırlığı: 2,9
Çizgi rengi: BEYAZ
Parlaklığı: CAMSI, REÇİNEMSİ, DONUK
Işığı geçirgenlik: SAYDAM, YARISAYDAM
Kırılma şekli: KONKOİDAL BENZERİ
Karıştırılabileceği taşlar: KALSİT, JİPS, SELENİT, APATİT
Sembolü olduğu husus: FİZİKSEL DENGE
Özdeşleştiği sayı: 9
Özdeşleştiği gezegen: MARS
Özdeşleştiği çakra: KÖK (KUYRUKSOKUMU), ALIN (KAŞ, ÜÇÜNCÜ GÖZ), KALP
Özdeşleştiği unsur: HAVA
Çıkarıldığı başlıca ülkeler: İspanya, Morokko, Fransa, Sicilya, İngiltere, Meksika, Kaliforniya, Namibya, Avusturya
İlişkili burçlar: Tüm burç insanları kullanabilir. Ancak KOÇ, AKREP, OĞLAK ve
KOVA burcu insanlarında daha yararlıdır.

YARARLARI

Bedene güçlü bir enerji verir. Yeryüzünün, hastalıklara şifa veren ve hastalıklardan koruyan en değerli kaynaklarından biridir.Bedende biriken elektrik için topraklama görevi yapar. Anormal hayat şartlarına ilişkin stresi hafifletir.Bir konuya odaklanmayı ve konsantrasyonu (akim yoğunlaşmasını) sağlar.Bu nedenle öğrenciler ve yeni bir işe kabule edilenler için yararlıdır. Zihinsel hastalıkların tedavisine yardım eder. Pratik zekâyı ve pratikliği artırır. Aklı dengeler.Yastık altına konulursa dinlendirici uyuyabilmeye yardım eder.Sinir sistemi problemleri veya stres nedeniyle oluşan kas seğirmelerini azaltır, rahatlatır.Ağrıları giderir.Sindirim sistemini sağlıklı tutar.

Hastalıklarının tedavisine yardım eder.Beyin fonksiyonlarını artırarak kişisel sorunları ve iş hayatı sorunlarını çözmeye yardım eder.Kemik (iskelet sistemi) hastalıklarına şifadır. Kemik disklerinin ve eklemlerin elastikiyetini sağlar. Kemik kırıklarını hızlı şekilde iyileştirir, kırıkları kaynatır.Aurayı temizler. Yin ve Yang dengesi sağlar. Beden meridyenlerini aktif hale getirir.Duygusal acıları, korkuları, karışıklıkları hafifletir. Duygusal ve zihinsel denge sağlar.Disiplin eksikliğini giderir, kişinin kendisini denetlemesine ve sabırlı olmasına yardım eder

Geçmişten kalmış, bilinçaltında bizi hala rahatsız eden duygusal yaraları temizler, ruhsal gerilimi boşaltır, huzura kavuşmaya yardımcı olur. Depresyon tedavisinde yararlıdır.Dişleri güçlendirir.Saç dökülmesinin önlenmesinde yararlıdır.Beden ateşini dengede tutar. Yüksek ateşin düşürülmesi, ateşli hastalıkların tedavisi ve iltihap giderimi için yararlıdır. Aşırı üşüme veya yüksek ateş nedeniyle oluşan titremeleri hafifletir.

Mide kanseri tedavisinde yararlıdır.Baharda görülen polen alerjilerini giderir.Reynaud (Reyno) Hastalığının tedavisine yardım eder. Kolları ve bacakları ısıtır. El ve ayakları güçlendirir, hareketlendirir, enerji ile doldurur. Özellikle geceleri oluşan kas seğirmelerini, kas oynamalarını ve adale kasılmalarını (krampları) engeller İnci ve sedefi oluşturan temel maddedir. Bu nedenle inci veya sedef kullananlar, Aragonitin yararlarından da faydalanır.

 

Takip edilen ,,,,,,,