Ametist Taşı Özellikleri

Morumsu eflatun (leylak, erguvan, lavanta) renginde olan AMETİST, oldukça şeffaf (saydam) bir taştır. Kuvars ailesindendir.MOR YAKUT veya AŞK TAŞI olarak da bilinmektedir.Yunanca yazılışıyla “sarhoşluktan alıkoyan, alkolü etkisizleştiren” anlamına gelir. Eski çağlarda, alkolün uyuşturucu etkisine karşı içki kadehleri ametistten yapılmıştır

Diğer adlan: Mor Yakut, Aşk Taşı
Bünyesindeki başlıca mineraller: SİLİSYUM, OKSİJEN (SiO,) + (Eser miktarda) Demir,
Alüminyum, Kalsiyum, Magnezyum, Lityum, Sodyum
Kimyasal grubu: SİLİKAT
Bağlı olduğu taş grubu: KUVARS
Kristal sistemi: HEKZAGONAL (TRİGONAL – TRAPEZOHEDRAL)
Sertlik derecesi: 7
Özgül ağırlığığ: 2 , 65
Çizgi rengi: BEYAZ
Parlaklığı: CAMSI
Işığı geçirgenlik: SAYDAM
Kırılma şekli: KONKOİDAL
Karıştırabileceği taşlar: MORGANİT, ZİRKON, AMETRİN, MOR FLORİT
Sembolü olduğu husus: ADALET, CESARET, DOĞRU KARAR VEREBİLEN AKIL, HUZUR
Özdeşleştiği sayı: 3
Özdeşleştiği ay: ŞUBAT
Özdeşleştiği hayvan: KANATLI AT (PEGASUS)
Özdeşleştiği çakra: TAÇ (TEPE), ÜÇÜNCÜ GÖZ (ALIN)
Özdeşleştiği unsur: HAVA
Çıkarıldığı başlıca ülkeler: BREZİLYA, KANADA, RUSYA, MADAGASKAR, HİNDİSTAN, NAMİBYA, USA, SRİLANKA
İlişkili burçlar: Tüm burç insanları kullanabilir. Ancak KOÇ, BALIK, KOVA, BAŞAK
ve YAY burcu insanlarında daha yararlıdır.

YARARLARI

Hastalıklardan ve hastalıkların bulaşmasından korur.Bulunduğu çevredeki olumsuz enerjileri temizleyip dönüştürür. Sadece odanın herhangi bir yerinde durması bile olumsuz enerjileri toplayıp pozitif enerjiye dönüştürmesi için yeterlidir.Negatif elektrik yükü taşıdığı için insan bedenindeki fazla elektriği alır, bu suretle hem beyin gücünü artırır, hem de stresi azaltır, iç karışıkları önler, endişe ve korkuları yenmemize yardımcı olur.

Dişler, diş etleri ve tükürük bezleri sağlığını korumaya ve hastalıklarının tedavisine yardım eder.Dikkat ve odaklanma sağlar. Hafızayı güçlendirir. Bakış açısını genişletir.Çeşitli tipteki kan hastalıklarının tedavisine yardım eder. Kanı temizler.Kan dolaşım sistemini korur. Kanda oksijen miktarını destekler. Bu suretle kalp hastalıklarının tedavisine yardım eder. Varis tedavisinde yararlıdır.Göz hastalıkları için yararlıdır. Göz hastalıkları tedavisine yardım eder.Yastık altına konursa kolay uyumaya, dinlendirici uyumaya ve sabah dinç kalkmaya yardım eder.

Güzel rüyalar görmeyi sağlar. Rüyaları hatırlamaya yardım eder.Değişik nedenlere bağlı olarak gelişen anormal beyin uyarıları sebebiyle,adalelerin istemsiz, irade dışı kasılmalarını engeller.Deri hücrelerinin yenilenmesini ve dolayısıyla tenin güzelleşmesini sağlar.Cilt hastalıklarına karşı etkilidir. Cilt hastalıklarında, cilt kanserinde, siyah nokta ve aknelerde, içinde bekletildiği suyla cilt temizliği yapılır.Ruhsal yetenekleri artırır. Dindarlığı teşvik eder.Zührevi hastalıkların tedavisine yardım eder.

Sindirim sistemini düzenler. Hazımsızlık gibi mide rahatsızlıklarının tedavisine yardım eder.Pisişik saldırılardan ve normal dışı güçlerin olumsuz enerjilerinden korur.Gebelikte düşüğü engellemek için kullanılmaktadır.Aurayı temizler ve Auranın bir koruyucu kalkan şeklinde tüm vücudu çevrelemesini sağlar.Psikolojik travmaların etkisini azaltır. Üzüntü ve kederi hafifletir. İyimserliği artırır. Depresyona karşı faydalıdır. Kişiyi rahatsız eden psikolojik takıntıları ve takınaklı düşünceleri uzaklaştırıcı ve yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Sevilen bir kişinin ölümüne karşı sabır verir.

Fobilerin tedavisinde yararlıdır. Özellikle çocuklarda Karanlık fobisini iyileştirir.Çocuklarda Hiperaktivite yönünden rahatlatıcıdır.Sinir sisteminin sağlıklı kalmasına veya iyileşmesine yardım eder. Merkezi (santral) sinir sistemi problemlerini tedavi eder. Nevraljiyi (sinir ağrılarını) hafifletir. Beyin sinirlerinin sinyal iletimini destekler. Optimum yarar için sempatik sinirleri uyarır.Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bağışıklık sistemi problemlerinin giderilmesine yardım eder.İçki, sigara, ilaç bağımlılığından kurtarabilir. Alkol, sigara ve uyuşturucu kullananlarda yoksunluğu giderir.Solunumu rahatlatır. Astıma karşı yararlıdır. Akciğer hastalıklarında yararlıdır.Hipofiz bezinin fonksiyonel olmasını sağlar.

Kanser oluşumunu engellemekte yararlıdır. Ametist, Kansere karşı mücadele için vücudu kuvvetlendirir. Malign tümörlerin yok edilmesine yardım eder.Doku hasarlarının onarımına ve dokuları yenilemeye yardım eder.TV, Bilgisayar, Cep Telefonu gibi aletlerden yayılan zararlı enerji dalgalarını ve radyasyonu absorbe eder.Eklem ağrılarını tedavi ederek rahat hareket etmeyi sağlar. Artrit gibi eklem rahatsızlıklarının tedavisine yardım eder.PMS (Adet Öncesi Sendromu) için yararlıdır.

Takip edilen ,,,,,,,