Alfa-Lipoik Asit (TİOKTİK ASİT)

Alfa lipoik asit sekiz karbonlu sülfür içeren bir maddedir. Alfa lipoik asit bitki, hayvan ve insanlar tarafından yapılabilen doğal bir maddedir. Bazı enzimlerin çalışması için gerekli olduğu gibi, kuvvetli bir antioksidandır. R ve S izomerleri vardır. Kandaki ve dokulardaki zararlı oksijen ürünlerini ve nitrojen parçalarını yok eder. Suda ve yağda eriyebilir ve bu özelliği nedeniyle birçok dokuya ulaşabilir. Bu arada vücuttaki antioksidan glutatyon enzimini artırır. GLUT 4 denen kan şekerini hücreye sokan proteini artırarak kan şekerinde azalma yapabilir. Kandaki zararlı bazı serbest demir ve bakır iyonlarını bağlayarak serbest radikal oluşturmalarını önler. Kan şekerini düzeltir ve insülinin etkisini artırır. Özellikle şeker hastalarında sinir hasarını önler. Sinir dokusundan salınan büyüme faktörünü artırır. Diyabetik nöropatisi olan hastalarda 3 haftada belirgin düzelme yapabilir.

Alfa lipoik asit sakatat olarak inek böbreği, inek kalbi, inek karaciğeri, brokoli, ıspanak, domates, Brüksel lahanası ve yumurta sarısında vardır.

Piyasada satılan alfa lipoik asit tablet veya kapsüllerindeki alfa lipoik asit dozu fizyolojik ihtiyacın çok üzerindedir. Özellikle Almanya’da klinik çalışmaları yapılmıştır ve reçeteyle verilmektedir. Hızla emilip plazmadan hızla kaybolduğundan, gün içinde bölünmüş dozlarda alınmalıdır. Beyin fonksiyonlarını düzeltmek için 100 mg’lık kapsüllerden günde 2 defa alınır. Antioksidan etkisinden faydalanmak için günde 600

mg’a kadar alınabilir. R alfa lipoik asit izomeri daha etkilidir. 600 mg/ gün dozunda iyi tolere edilir. 1200 mg/gün dozunda 2 yıl kullanılmış ve yan etki gözlenmemiştir. Yüksek dozlarda kanama zamanını uzatabilir. Alfa lipoik asit kandaki trigliserid ve LDL kolesterolü azaltabilir.

Şeker hastalığının zararlarından korunmak için 600 mg’lık kapsüllerinden günde 2 defa, diyabetik nöropati tedavisi için 600 mg’lık kapsüllerden günde 3 defa alınmaktadır. Şeker hastalarında uzun süre alınınca kan şekerinde aşırı düşme olabileceğinden, insülin veya tablet türü ilaçların dozunu ayarlamak gerekebilir. Bu nedenle, alfa lipoik asit verilen şeker hastalarında kan şekeri başlangıçta sık takip edilmelidir. Alfa lipoik asit midede yanma yapabildiğinden mutlaka yemek arasında bol su ile alınmalıdır. Bazen midede rahatsızlık, alerjik reaksiyon yapabilir. Bu durumda ilaç kesilir.

Son yapılan araştırmalar alfa lipoik asidin sirkadiyen ritim bozukluğunda faydalı olduğunu ortaya koymuştur.

Takip edilen ,,,,,,,