Akik Taşı Özellikleri

Genel kural olarak bir merkezin çevresinde çeşitli renklerde halkalardan oluşmuş görünüm deki taştır. Halka şeklindeki dam arlar ana renkten ton olarak farklılaşır.Ancak örneğin Yosunlu Akik veya Ağaç Akik taşında bant sistemi bulunmaz.Temel rengi açık yeşil ve beyaz karışımı olan yosunlu akik, içinde yosun görünümlü daha koyu yeşil veya kahvemsi renkler taşımaktadır. Yosun şeklindeki görüntüler, rengine göre manganez, demir veya krom dan oluşur. Ağaç Akikte ise beyaz zem in üzerinde krom parçacıklarından oluşan ağaç veya ağaç dalı görüntüsü bulunur.Yine Kamelyan olarak ünlenen Akik taşı kırmızı veya sarımtırak kırmızıdır ve bant sistemi ya yoktur yahut belli belirsizdir.

Peygamber Efendimizin mühür olarak kullandığı yüzük de Habeşistan çıkışlı kırmızı akik taşlıdır. Bu yüzüğü Hazreti Ebubekir, Hazreti Ömer ve Hazreti Osman radıyallahuanh da kullanmış, kuyuya düşen yüzük bulunamamış ve Hazreti Osman tarafından yenisi yaptırılmıştır.Akik taşı, sanki çevresindeki varlıkların veya manzaranın enerjisini emerek,bu enerjiyi tablolaştırmış gibidir.

Renklerine göre Akik taşının yararlarında az da olsa farklılaşma meydana gelir.Çünkü Akik taşının temeli olan Silisyum Dioksite, kırmızı ve siyah renklilerin de demir, yeşil renklilerinde krom , mavi renklilerinde alüminyum mineralleri ağırlıklı olarak katılır.

TEMEL ÖZELLİKLERİ

Bünyesindeki başlıca mineraller: SİLİSYUM, OKSİJEN (SiO,) + (Eser miktarda) Demir,
Magnezyum, Manganez, Kalsiyum, Alüminyum, Krom
Kimyasal grubu: SİLİKAT
Bağlı olduğu taş grubu: AKİK, KALSEDON, KUVARS
Kristal sistemi: HEKZAGONAL (TRİGONAL – TRAPEZOHEDRAL)
Sertlik derecesi: 6,5 – 7
Özgül ağırlığı: 2,57 – 2,65
Rengi: Kırmızı, Sarı, Mavi, Yeşil, Beyaz, Kahverengi, Siyah, Gri, Mor, renksiz veya
açık yeşil zeminde koyu yeşil veya kahvemsi yosun benzeri oluşumlar
Çizgi rengi: BEYAZ
Parlaklığı: DONUK CAMSI, YAĞIMSI
Işığı geçirgenlik: SAYDAM, YARIŞAYDAM
Kırılma şekli: KONKOİDAL – KIYMIKSI
Sembolü olduğu husus: İLETİŞİM, SÜKÛNET, UYUM, HASTALIKLARDAN KORUNMA
Özdeşleştiği sayı: 7
Özdeşleştiği ay: MAYIS
Özdeşleştiği hayvan: ANKA KUŞU
Özdeşleştiği çakra: GIRTLAK, KALP
Özdeşleştiği unsur: HAVA

Çıkarıldığı başlıca ülkeler: TÜRKİYE, ÇİN, İTALYA, MADAGASKAR, MEKSİKA,
MISIR, ALMANYA, HİNDİSTAN
İlişkili burçlar: Tüm burç insanları kullanabilir. Ancak Yosunlu Akik, İkizler ve
Kova burcu insanlarının en yararlı ve en özel taşıdır. Koç burcu insanlarında kırmızı ve
sarı renklileri, Boğa burcu insanlarında yeşil ve mavi renklileri, Terazi burcu insanında
mavi renklileri daha fazla yarar sağlar.

AKİK TAŞLARININ ORTAK YARARLARI

Genel sağlık taşlarındandır. B edeni güçlendirir. Enerji yenilenmesi sağlar. Fiziksel enerjiyi dengeli bir şekilde artırır. Beden – ruh – zihin uyumu sağlar. Negatif enerjiyi tem izler.Tümörleri küçültmeye ve kanser tedavisine yardım eder.
Tümbedeni toksinlerden tem izler ve gençleştirir.Pıhtılaşmayı sağlayarak akan kanı durdurur. Bunun için kesiğin yanma veya üstüne tem as ettirilerek beklenir.Burun kanam asını durdurur. Bunun için burnun iki yanma temas ettirilerek beklenir.İçerisinde Akik taşının bekletildiği su buruna çekilir. Burun içindeki mukozayı ve kılcal dam ar çeperlerini onararak yeniden kanamasını önler.Topraklama taşıdır, bedendeki fazla elektriği boşaltır.Aile saadetini güçlendirir.Korkuların yenilmesinde, cesaretin artırılmasında yardımcı olur.Akıl ve mantık gücünü geliştirir. Dikkati toplam aya ve ihtiyatlı hareket etmeye yardımcı olur. Algılama, bir konu üzerinde zihinsel yoğunlaşma, analitik düşünme gibi mental fonksiyonları artırır.Lenf sistem inde lenf sıvısının dolaşımını rahatlatır. Lenf sistemini temizler.

Nazara karşı koruma sağlar. Zira Aurayı güçlendirerek beden çevresinde koruma kalkanı oluşturur.Kalbi korur, kan dolaşım sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Damarları kuvvetlendirir. Kolye olarak kullanılırsa kalp kaslarını onarır, kuvvetlendirir.Gözler için yararlıdır. Yorgun gözler üzerine konulursa rahatlatır.Yaraların ve kesiklerin iyileştirilmesinde etkilidir. Akik, kesiğin üstüne kapatılır ve çok sıkı olmayacak şekilde sarılırsa, 2 saat kadarlık bir sürede kesiğin iki yanındaki dokuların kaynamasını sağlar, iz bırakmayacak şekilde iyileştirir.Genel olarak ağrıları gidermek için kullanılabilir. Kesik veya darbe almış bölgeye temas ettirilirse kısa sürede ağrıyı giderir.Ceplerinde bu taşı taşıyan veya Akik taşlı takı kullandırılan çocukları olumsuz duygulardan ve münakaşalardan uzak tutar. Çocukların yürümesine yardım eder. Çocukların ve yaşlıların düşmesini engeller.İyimserlik duygusu verir. İnsanların olumsuzluklarından kolayca etkileniyorsanız akik size iyi gelecektir. İstikrar ve iç huzuru sağlar.

Atasözünde “Yoksulluktan kurtarır” denilmektedir. Uğur ve bereket sembolüdür, bu amaçla da kullanılır. Belki de bu özelliği, Peygamber Efendimizin yüzüğüne kaş olması şerefi nedeniyledir.Cinsel organları sağlıklı tutar. Erkekte erkeklik bezini (testisi), kadında yumurtalıkları korur. Yumurtalık iltihabının giderilmesinde faydalıdır.Aşırı regli olan kadınlar kullanırsa kanamalar normale döner.Eski zamanlarda, mide bulantısını ve sindirim sistemi hastalıklarını gidermek için yemek veya içecek kabının (su bardağı, sürahi) içine konulurdu. İksir olarak
kullanılırsa veya karın üzerine yerleştirilirse sindirim sistemini uyarır, gastrit nedeniyle oluşan rahatsızlıkları hafifletir. Mide ve bağırsaklar için yararlıdır.Hamilelikte hem anne hem de bebeğin sağlığı için faydalıdır. Hamilelerin düşük yapmasını önler. Yeni anne olmuş kadınlardaki bebek stresini ortadan kaldırır. Kolye olarak kullanılırsa anne sütünü artırır.Kemik ve diş yapısının korunmasında faydalıdır.Duygusal travmalar için yararlıdır.
Anksiyete rahatsızlığını hafifletir. Uyurgezerlik için kullanılabilir. Depresyon giderimi için yararlıdır.Diş ve diş eti problemleri için şifa kabul edilir. Diş kökünü sağlamlaştırır

Diş ve dişeti hastalıklarında, bekletildiği suyla gargara yapılmasında yarar vardır.Ağızda bekletilirse diş ağrısını giderir.Zehirlenmenin etkisini azaltır.Baş dönmesinde yararlıdır.Ateşli hastalıklarda faydalıdır.Ağız kokusunu gidermekte yararlıdır.Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

KIRMIZI AKİK

Tembelliği giderir. Güçlü ve erkeksi bir enerjiye sahiptir. Eskiden savaşçılar,güçlenmek için göğüslüklerinde kırmızı akik taşı kullanmışlardır.Tansiyonu dengeler, özellikle düşük tansiyonu normal seviyesine getirir. Yüksek tansiyon hastalarının kırmızı akik kullanması, bazı kişilerde tansiyonu daha da yükseltmektedir. Çünkü kırmızı taşlar kan dolaşımmı hızlandırır. Ancak bu hızlandırma ile damarlardaki tortular temizlenmekte, bir süre sonra tansiyon dengelenmektedir. Yüksek tansiyon hastaları Kırmızı Akik kullanacaksa, yeşil taşlarla örneğin Aventurin veya Yeşil Akikle birlikte kullanmalı, tek olarak sürekli kullanmamalı, günde 2 saat kadar kullanmalıdır.Cinsel güç verir.
Üriner Sistem için şifadır. Böbreği kuvvetlendirir. Böbrek iltihabı ve taşı yönünden yararlıdır.Dalak sağlığını destekler. Karaciğeri sağlıklı tutar.Kan görünce veya diş çektirirken bayılanlar, ellerinde Akik taşı tutarlarsa bayılmayı önler.Pankreası temizler.

MAVİ AKİK

Kişiyi sosyalleştirir, çevre ve insanlarla uyum sağlam asına yardım cı olur. Barışçıl yapı oluşturur.Tansiyonu dengeler.Güzel konuşma ve yazma yeteneği verir. Hitabet gücünü geliştirir. Sanatçıların hayal gücünü artırır, ilham verir.Kötü rüyalara karşı kullanılır. Uykusuzluk (İnsomniya) için şifadır. Karabasandan korur. Yatağın başucuna konulursa güzel rüyalar görmeye sebep olur.Mavi dantelli akik, sosyal fobi rahatsızlığı tedavisinde yararlıdır.
Boğaz ile ilgili rahatsızlıklarda etkilidir.

YEŞİL ve YOSUNLU AKİK

Tansiyonu dengeler, özellikle düşük tansiyonu normal seviyesine getirir. Kan akışını biraz yavaşlatarak kalbi dinlendirir.Güzel konuşma ve yazma yeteneği verir. Hitabet gücünü geliştirir. Sanatçıların hayal gücünü artırır, ilham verir.Kötü rüyalara karşı kullanılır. Uykusuzluk (însomniya) için şifadır. Karabasandan korur. Yatağın başucuna konulursa güzel rüyalar görmeye sebep olur.

Takip edilen ,,,,,,,