Mercan Taşı Faydaları

DERDE DEVA TAŞLAR: MERCAN TAŞI“DENİZLERİN AKCİĞERLERİ” kabul edilen Mercan, genellikle takıların üzerine yerleştirilmiş bir süs taşı olarak bilinir. Deniz dibi manzaralarına baktığımız zaman bitki görünümündedir. Oysa mercanlar, deniz dibi kayalarına veya diğer canlılara tutunarak yaşayan, hızla çoğalıp koloniler oluşturan ilginç bir hayvandır.On binlerce türü bulunmaktadır.Çok değişik renkleri bulunur: Kırmızı,pembe, beyaz, mor, san, siyah… Canlı mercanlara bu renkleri, hücrelerindeki pigmentler ve üzerlerine yapışan yosunlar verir. Öldükleri zaman kuruyup taş, aradan bin yıllar geçtikten sonra da kaya blokları haline gelirler. Fosilleşerek kayalaşan mercanlar kahverengimsi san renge bürünürler.Denizler ve okyanuslarda, genellikle beş metreyle üç yüz metre arasındaki derinliklerde yaşarlar. Kimisi dal budak salmış bir ağaç, kimisi geniş ve sık yapraklı bitki görünümündedir. Bu dal veya yaprakların uç kısmında
bulunan ağızlan ile avlanır, yemek borusuna benzeyen boşluklardan geçirerek vücutlarına ulaştırırlar. Koloni oluşturan mercanların mideleri iç içedir ve bir koloninin bir tek sindirim sistemi bulunmaktadır.Çoğalmaları, ya dış mekâna salgıladıkları hücrelerin yumurtacıkları döllemesiyle ya da bitkilerdeki gibi tomurcuklanma suretiyle meydana gelir.Deniz kirliliğinin temizlenmesinde çok önemli görev yaparlar.

Takılarda veya dekoratif amaçlı kullanılan mercanlar, ölen hayvanın iskeletidir. Canlı kısımlar yok olduktan sonra iskelet görünür hale gelir ve zaman içinde üzerinde kalker birikerek büyürler.Opak (saydamsız) olan mercanlar, karbonat, magnezyum ve kalsiyum karışımından oluşur. Kırmızı, pembe ve beyaz rengini kalsiyum karbonattan alır. Siyah ve altın sarısı rengini ise “Conchiolin (Konkiolin)” maddesi verir.

Doğal mercanlarla boyanarak rengi değiştirilmiş olanları ve plastikten, camdan, çiniden/porselenden, lekeli balık
kılçıklarından imal edilmiş yapay mercanlar yan yana vitrinleri süsler. Yararının görülebilmesi, gerçek mercan kullanılmasına bağlıdır.Doğal mercanın ilk ayırıcı özelliği rengi ile pütürlü (deriyi kaşıyıcı yapıda) ve lekeli olmasıdır. Pütürsüzleri (düzgün olanları) ya düzeltilmiştir, ya da sahtedir. Rengi aşırı belirgin olanları boyalı, hiç lekesi olmayanları da büyük ihtimalle sahtedir.

Doğal mercan kırılgan özelliktedir ve içinde kaval flütte olduğu gibi delik bulunur. Küçük parçalarda delik görünmeyebilir. Ayrıca doğal mercan tahıl veya ahşap görünümünde ve sertliğinde ya da yumuşaklığın dadır.
Mercan, Kuran-ı Kerimde sözü edilen sınırlı sayıdaki taşlardan biridir.Rahman suresinde inci ile birlikte anılan Mercan, Allah’ın önemli nimetlerinden biri olarak nitelendirilir.

Diğer adları: HAYAT AĞACI, Koral, Coral, Coralle
Bünyesindeki başlıca mineraller: KALSİYUM, KARBON, OKSİJEN (KARBONAT)
(CaC03 + Conchiolin) + (Eser miktarda) Konkiolin, Magnezyum, Silisyum, Florin
Kimyasal grubu: ORGANİK BİLEŞİKLER
Bağlı olduğu grup: –
Kristal sistemi: –
Sertlik derecesi: 3 – 3,5
Özgül ağırlığı: DEĞİŞKEN
Parlaklığı: CAMSI, MAT
Işığı geçirgenlik: OPAK
Kırılma şekli: –
Sembolize ettiği hususlar: GÜNEŞİN ILIK ENERJİSİ
Özdeşleştiği hayvan: MERCAN
Özdeşleştiği gezegen: VENÜS, MARS
Özdeşleştiği ay: MAYIS, EKİM, KASIM
Özdeşleştiği unsur: ATEŞ, SU
Özdeşleştiği çakra: GIRTLAK (BOĞAZ), GÜNEŞSİNİRAĞI (MİDE)
Çıkarıldığı başlıca ülkeler: AFRİKA KIYILARI, AVUSTRALYA KIYILARI, JAPONYA, AKDENİZ KIYILARI, BATI HİNT ADALARI, MALEZYA
İlişkili burçlar: Tüm burç insanları kullanabilir. Ancak KOÇ, BOĞA, TERAZİ, OĞLAK ve BALIK burçlarında daha fazla yarar sağlar.

YARARLARI

Negatif enerjiyi em erek ortadan kaldırır.Akıl ve zekâ kıvraklığı verir, zihindeki karışıklıkları tedavi eder, hafızayı kuvvetlendirir.Bedende (kan dolaşım sisteminde) Niyasitı (Nikotinik asit) üretim ini ve kan dolaşım sistemi tarafından absorbe edilmesini sağlayarak zihin bulanıklığının giderilmesine yardım eder. Talamusun sağlıklı ve işlevsel olmasını sağlayarak amaca yönelik bilinçli davranışlar oluşmasına yardım eder, yoğunlaşma / dikkat geliştirir.Kalbi ve kan dolaşım sistemini sağlıklı tutar. Kanla ilgili hastalıkların tedavisine yardım eder. Kan hücrelerini besler. Anemi tedavisinde kullanılır.Ev ve ailedeki olumsuzlukları ve olumsuz enerjiyi ortadan kaldırır, huzur ve ferahlık oluşturur.Görme duyusunun sağlıklı olmasını sağlar.Doku yenilenmesi sağlar. Kas sistemi hastalıklarının iyileşmesine yardım eder. Kas sistemindeki toksinleri, zararlı parçacıkları temizler.Cilt hastalıklarını iyileştirici özellik taşır.Bebekler ve çocuklar için, (yüksek ateş, öksürük, mide ekşimesi, çiçek, suçiçeği gibi) çocuk hastalıklarına karşı koruyucu ve iyileştiricidir. Antik çağlardan bu yana çocuklar için koruyucu takı olarak kullanılmıştır. Çocuklar, kadınlar ve yaşlılar için iyileştirici güç kaynağıdır. Küçük çocukların diş çıkarmasını kolaylaştırmak ve epüepsiyi önlemek için tavsiye edilir.

Kırmızı Mercan, antik çağlarda, kısırlığın çaresi olarak kullanılmıştır. Yumurtlama işlevini harekete geçirir. Östrojen, progesteron ve testosteron horm onlarının sentezine yardım eder.Mide ekşimesi için koruyucu ve tedavi edici özelliktedir. Sindirim sistemi ile ilgili kanallardaki hastalıkların tedavisine yardım eder.Bebekle anneyi birbirine bağlar. Doğumu kolaylaştırır.Kemikleri güçlendirir. Omurga kanalındaki bozuklukların tedavisine yardım eder. Kemik iliği problemlerini iyileştirmekte kullanılabilir.Psikolojik rahatsızlıklardan korur. Akıl hastalıklarının tedavisinde kullanılır.Korkuları ve gergin ruh halini yatıştırır. Depresyondan kurtulmaya yardım eder.Şizofreni tedavisine yardım eder.Sinir sistemi hastalıklarının tedavisinde etkilidir.Aşırı kolesterolün ve trigliseritin temizlenmesine yardım eder.

İnsülin hormonunun sentezine yardım eder.Akciğerleri ve solunum sistemini sağlıklı tutar, tedavisine yardım eder.
Hormonal sistemi dengeler ve sağlıklı tutar.Baş ağrısını hafifletir.Yaşlı kadınlar için romatizma tedavisinde kullanılmaktadır. (Erkeklerde kullanılmaz: AKÎK öneriliyor.)Kadınlarda adet döngüsünü düzenlemek için kullanılır.
Halsizlik ve güçsüzlüğü giderir.Soğuğa karşı dirençli olmaya yardım eder.Hemoroit tedavisinde yararlıdır.

 

Takip edilen ,,,,,,,